Ashwagandha – naturalna broń w walce ze stresem

Adaptogeny to rośliny, które korzystnie wpływając na cały organizm, ograniczają negatywne skutki przewlekłego stresu. Ich cechą charakterystyczną jest szerokie spektrum działania oraz brak toksyczności, nawet przy długotrwałym stosowaniu.

Jednym z najbardziej popularnych adaptogenów jest ashwagandha, nazywana również indyjskim żeń-szeniem. Jest to krzew uprawiany głównie w Iranie, Afganistanie, Bangladeszu, Pakistanie i Egipcie. Jego nazwa związana jest z zapachem świeżego korzenia tej rośliny, ponieważ ashwagandha w języku sanskryckim oznacza zapach konia.

 

ashwagandha

 

 

Ashwagandha – skład

 

Główną substancją aktywną ashwagandhy są witanolidy. Są to substancje roślinne wykazujące dużą aktywność biologiczną. To im ashwagandha zawdzięcza większość swoich prozdrowotnych właściwości.

Dodatkowo znajdziemy w niej związki z grupy fitosteroli, alkaloidy, a także znaczne ilości żelaza.

 

 

Ashwagandha – działanie

 

 • redukuje stres

Ashwagandha chroni przed szkodliwym działaniem przewlekłego stresu oraz redukuje jego poziom. Do tego ułatwia zasypianie i poprawia regenerację w czasie snu.

Wykazano to również na podstawie badań. 218 osobom przez miesiąc podawano suplement ashwagandhy. Po tym czasie 69% osób zaobserwowało lepszą jakość snu, 45% mniejszy stres w czasie codziennych sytuacji, a 18% wyższy poziom energii.

 

 • poprawia pracę mózgu oraz wspiera leczenie chorób psychicznych

Ashwagandha poprawia koncentrację i wspomaga pamięć. Do tego może być pomocna w leczeniu depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, stanów lękowych, nerwicy, schizofrenii czy psychozy alkoholowej.

Działanie antydepresyjne ashwagandhy jest zbliżone do tego, które uzyskuje się dzięki takim lekom jak imipramina. Już po miesiącu suplementacji 40 ml wyciągu z ashwagandhy u osób z nerwicą zauważono zmniejszenie częstości ataków lęków i fobii.

 

ashwagandha

 

 • wpływa na pracę tarczycy

Ashwagandha reguluje stężenie tyroksyny, poprawia konwersję nieaktywnego FT4 do aktywnego FT3 oraz obniża stężenie kortyzolu.

Z tego powodu jest szczególnie polecana osobom z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto. Nie powinny jej za to stosować chorzy z nadczynnością tarczycy.

Jakie jeszcze składniki warto uwzględnić w diecie osoby z Hashimoto? O tym przeczytasz w naszym artykule: „Dieta Hashimoto – wszystko co musisz wiedzieć”.

 

 • może spowolnić rozwój choroby Alzheimera

Badania nad tym działaniem ashwagandhy cały czas trwają. Obecnie prowadzone są na szczurach, u których uzyskano 50% spowolnienie powstawania destrukcyjnych włókien w mózgu, które odpowiadają za rozwój choroby.

 

 • hamuje rozwój nowotworów oraz łagodzi negatywne skutki chemioterapii

Główne substancje aktywne ashwagandhy, czyli witanolidy hamują rozwój nowotworów: piersi, trzustki, płuc i jelita grubego.

Na podstawie badań z udziałem kobiet chorujących na raka piersi zauważono, że suplementacja ashwagandhą zmniejsza zmęczenie spowodowane leczeniem, zapobiega obniżeniu stężenia białych krwinek oraz polepsza jakość życia.

 

 • działa ochronnie na wątrobę i żołądek

Ashwagandha ułatwia detoksykację wątroby i jest to działanie zbliżone do popularnej sylimaryny. Chroni również żołądek przed rozwojem wrzodów powstających na skutek przewlekłego stresu.

 

ashwagandha

 

 • łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

 

 • wspiera leczenie cukrzycy typu 2

Na podstawie badań zaobserwowano korzystny wpływ ashwagandhy na stężenie glukozy, hemoglobiny glikowanej oraz wrażliwość tkanek na insulinę

 

 • wzmacnia układ odpornościowy

 

 • korzystnie wpływa na płodność, zarówno kobiet jak i mężczyzn

Ashwagandha zwiększa liczbę plemników oraz ich ruchliwość, reguluje stężenie hormonów płciowych oraz poprawia libido

 

 • wspomaga działanie układu krwionośnego

Ashwagandha obniża ciśnienie tętnicze krwi, a dzięki znacznej ilości żelaza zapobiega rozwojowi anemii.

 

ashwagandha

 

 • poprawia profil lipidowy krwi

Powoduje obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i triglicerydów oraz podniesienie poziomu HDL

 

 • wspomaga leczenie alergii i astmy oraz łagodzi nieżyt nosa

 

 • działa moczopędnie i redukuje obrzęki

 

 • opóźnia procesy starzenia

 

 

Ashwagandha – przeciwwskazania

 

Zgodnie z definicją adaptogeny nie są toksyczne, nawet przy długotrwałym stosowaniu. Nie stwierdzono żadnych efektów ubocznych wynikających z długotrwałego stosowania ashwagandhy.

Ze względu na brak badań nie poleca się jej jednak kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Nie należy również łączyć suplementacji ashwagandhą z lekami uspokajającymi, przeciwpadaczkowym i znieczulającymi.

W związku z dość znaczącym wpływem na pracę tarczycy nie zaleca się jej również osobom z nadczynnością tarczycy.

 

 

Ashwagandha – jak wybrać odpowiedni suplement?

 

Przy kupnie suplementu w formie tabletek należy zwrócić uwagę przede wszystkim na skład. Dobry preparat będzie zawierał ekstrakt z korzenia ashwagandhy standaryzowany na minimum 2,5% witanolidów. Zaleca się przyjmowanie dawki 500 mg na dzień. Zazwyczaj jest to 1 lub 2 tabletki, w zależności od producenta.