Leczenie niedoczynności tarczycy a prawidłowe przyjmowanie leków

Leczenie niedoczynności tarczycy i Hashimoto to zbiór wielu elementów: przyjmowanie leków, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, czasami również niezbędna suplementacja. Na prośbę jednej z naszych czytelniczek, tym razem poruszamy temat poprawnego przyjmowania leków na tarczycę oraz wpływu kilku czynników na ich wchłanianie. Wbrew pozorom nie wystarczy połknąć tabletkę z samego rana, na czczo. Okazuje się to bardziej skomplikowane, o czym najczęściej pacjenci nie są informowani.

Większość leków wymaga specjalnego sposobu przyjmowania. Niestety rzadko pacjenci są informowani o szczegółach. Jeśli więc przyjmujesz leki na tarczycę, to mamy dla Ciebie bardzo istotne informacje. Koniecznie musisz to wiedzieć i wdrożyć w życie, bowiem wiele osób od lat leczących się na niedoczynność tarczycy czy Hashimoto przez cały czas błędnie przyjmuje leki.

 

Leki na tarczycę

 

Takie preparaty jak Euthyrox i Letrox to najczęstsze leki przepisywane osobom z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto. Oba zawierają nieaktywną formę hormonu, dokładnie jest to sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny. Po to, by tarczyca w stanie niedoczynności funkcjonowała prawidłowo ta przyjmowana tyroksyna musi przekształcić się w aktywną trójjodotyroninę. Nie może do tego dojść, jeśli substancja aktywna leku będzie wchłaniania tylko częściowo.

Czerwona lampka powinna zaświecić się głównie osobom, u których, mimo stale zwiększanej dawki leków, stężenie TSH się nie normuje, a objawy nie ustępują. Bardzo często jest to związane z nieprawidłowym przyjmowaniem leków lub hamowaniem wchłaniania m.in. przez inne leki i suplementy oraz z nieprawidłową dietą.

Wszystkie potrzebne informacje na temat diety odpowiedniej dla osoby z Hashimoto znajdziesz w naszym artykule „Dieta w Hashimoto – wszystko co musisz wiedzieć”

 

leczenie niedoczynności tarczycy

 

Co negatywnie wpływa na wchłanianie leków na tarczycę, a co za tym idzie na leczenie niedoczynności tarczycy i Hashimoto?

 

  1. Zaburzona praca przewodu pokarmowego, a dokładnie nieprawidłowy proces trawienia i wchłaniania

Jednym z częstszych objawów niedoczynności tarczycy lub Hashimoto jest zaburzona praca przewodu pokarmowego, która manifestuje się wzdęciami, zaparciami, gazami. Na podstawie badań stwierdzono, że nawet 54% osób z niedoczynnością tarczycy ma zaburzony skład flory bakteryjnej jelit. Powoduje to duży dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego, ale również problemy z trawieniem i wchłanianiem. Dotyczy to nie tylko wchłaniania składników odżywczych, ale również leków.

Leki na tarczycę działają najlepiej jeśli są przyjmowane na czczo. Przy prawidłowej pracy przewodu pokarmowego zalecane przez lekarzy 30 minut odstępu leku od posiłku wystarczy, ale w innym przypadku może okazać się to zbyt krótko.

 

  1. Jednoczesne przyjmowanie niektórych leków i suplementów

Należą do nich:

– suplementy wapnia (węglan wapnia) i żelaza oraz preparaty wieloskładnikowe, które zawierają te składniki mineralne

– blokery pompy protonowej (leki stosowane m.in. w refluksie i chorobie wrzodowej)

– leki stosowane w celu obniżenia stężenia cholesterolu we krwi, np. żywice wiążące kwasy żółciowe w przewodzie pokarmowym

– preparaty wiążące fosforany w przewodzie pokarmowym, które są stosowane w niewydolności nerek

– metformina – lek przyjmowane przy insulinooporności i cukrzycy

– tabletki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza

– niektóre leki przeciwpadaczkowe

 

 

leczenie niedoczynności tarczycy

 

Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę?

 

Jeśli przyjmujesz któryś z wymienionych powyżej leków lub Twój przewód pokarmowy nie działa idealnie, to pewnie już się martwisz, że nigdy nie unormujesz pracy swojej tarczycy. To nieprawda. Musisz jednak przestrzegać dwóch zasad.

 

Po pierwsze

Jeśli przyjmujesz którykolwiek z wymienionych przez nas leków lub suplementów, to tabletki na tarczycę musisz przyjąć w 4-godzinnym odstępie czasowym.

Jak to rozwiązać technicznie, kiedy wszystkie leki muszą być przyjęte na czczo?

Jeśli musisz wstać o 7:00, to budzik nastaw już na 3:00. Weź lek na tarczycę i połóż się dalej spać. Po wstaniu przyjmij resztę leków, zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Po drugie

W przypadku gdy nie bierzesz innych leków na czczo, to zachowaj przynajmniej godzinną przerwę między tabletką a posiłkiem. Z naszych doświadczeń wynika, że wówczas wchłanianie leków jest bardziej wydajne i łatwiej o skuteczne leczenie niedoczynności tarczycy lub Hashimoto. Chociażby ze względu na często współistniejące zaburzenia pracy przewodu pokarmowego i liczne nietolerancje.

 

Jeśli będziesz przestrzegać dwóch zasad prawidłowego przyjmowania leków na tarczycę oraz zadbasz o odpowiednią dietę, to leczenie niedoczynności tarczycy i Hashimoto zacznie wreszcie przynosić rezultaty. Poczujesz się lepiej, a męczące objawy zaczną ustępować.

Pamiętaj, że odpowiedni sposób odżywiania jest nieodłącznym elementem leczenia chorób tarczycy. Wypróbuj naszą dietę, przygotowaną specjalnie dla osób z niedoczynnością tarczycy: Dieta w niedoczynności tarczycy